• (031)  3781 4635
 • فروش دستگاه حضور و غیاب
 • info[at]arman-ap.com
 • به وبسایت شرکت آرمان اندیش خوش آمدید

  فروشگاه اینترنتی آرمان اندیش - دستگاه حضور و غیاب | مدیریت محاسبه مرخصی و دستمزد کارمندان و کارگران براساس قانون کار تامین اجتماعی

  مدیریت محاسبه مرخصی و دستمزد کارمندان و کارگران براساس قانون کار تامین اجتماعی

  به چه روز هایی تعطیلات می گویند ؟

  تعطیلات رسمی غیر از تعطیلات معمول است که هر هفته کلیه شاغلین دارند. روز جمعه تعطیل اســت و در برخی از کارگاه‌ها، کارخانجات و ادارات نیز روز پنجشنبه تعطیل اعلام شــده و کارکنان به جای روز پنجشنبه در روزهای دیگر ساعات بیشتری کار میکنند تا ساعات کار هفتگی که بر اساس قانون تعیین شده اجرایی شود.

  تعداد ساعات کار در هفته چقدر است ؟

  ساعات کار در هفته ۴۴ ساعت می باشد و با توافق کارفرما یا نمایندگان وی و کارگـران یا نمایندگان آنها امکان جابه‌جایی ساعات در روزهای مختلف هفته وجود دارد. مثال ۵ روز اول هفته ۸ ساعت و روز ششم ۴ ساعت یا ۵ روز هفته ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه و در روز ششم ۶ ساعت و 30 دقیقه.

  نحوه محاسبه دستمزد برای کار در روزهای تعطیلات رسمی چقدر می باشد ؟

  چنانچه کارگر در روز تعطیل رسمی سر کار حاضر شود، به میزانی که سـر کار حضور داشته از مزد مجزا برخوردار خواهد شد و جدای از آن نیز از ۴۰ درصد اضافه تحت عنوان فوق‌العاده اضافه‌کاری برخوردار میگردد. یعنی کارگری که مثال در روز عید سر کار حضور پیدا می کند به ازای هر ساعت کار، معادل ۱۴۰ درصد مزد به ازای هر ساعت کاری دریافت خواهد کرد. برای تعطیلات رسمی نیز باید حق‌بیمه مربوطه به سازمان تامین‌ اجتماعی پرداخت شود، و این ایام جزو  سوابق بیمه ‌ی فرد محسوب گردد.

   

  تعریف مرخصی و نحوه محاسبه مرخصی

  مرخصی به معنای استفاده آزاد از ساعات و روزهای کار است که کارگر میتواند برای انجام امور شخصی و اوقات فراغت کارهای دیگر از آن اســتفاده کند. مرخصی‌ها، برخلاف تعطیلات رسمی، که ایامی مشخص هستند، توسط خود کارگر تعیین می شوند:

  انواع نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار

  مرخصی استحقاقی

  مرخصی استحقاقی ۲۶ روز در سال می باشد که با احتساب ۴ جمعه ۳۰ روز می شود. مرخصی کارگرانی که در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال دارند، سالانه ۵ هفته است، که در دو نوبت ۶ ماه اول و شش‌ماه دوم استفاده می شود. برای‌کار کمتر از یک سال مرخصی به نسبت مدت کار محاسبه می گردد. به موجب ماده ۶۶ قانون کار، کارگر نمیتواند در ســال بیشتر از ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند. در صورت بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی، تعطیلی کارگاه یــا فوت کارگر مطالبات بابت مرخصی استفاده نشده به کارگر یا ورثه وی قابل‌پرداخت می باشد. اما در صورت اســتعفا و ترک کار کارگر، مطالبات بابت مرخصیهای باقیمانده به وی تعلق نخواهد گرفت.

  مرخصی ساعتی

  مرخصی ساعتی همان مرخصی استحقاقی اســت که به صورت ساعتی طی یک روز گرفته می شود و در محاسبات از مرخصی استحقاقی سالانه کسر می شود.

  مرخصی بدون حقوق

  استفاده از مرخصی بدون حقوق در قانون کار آمده است، ولی این مرخصی باید با موافقت کارفرما صورت بگیرد، زیرا در دوره نحوه محاسبه مرخصی بدون حقوق، قرارداد کار به حال تعلیق درمی‌آید و پس از آن کارگر به کار سابق بازمی گردد.

  موارد استفاده از مرخصی بدون حقوق عبارتند از تحصیل، انجام سفرهای طولانی، امور شخصی و گرفتاری‌های خانوادگی، گذراندن دوره آزمایشی برای کار جدید و…

  مرخصی بدون حقوق حداکثر دو سال است، که در صورت استفاده از مرخصی تحصیلی، به مدت دو سال دیگر قابل‌تمدید است. این نوع مرخصی و مرخصی حج واجب بدون پرداخت حقوق است و بابت آن نیز حق‌بیمه به سازمان تامین‌ اجتماعی پرداخت نمیشود و سابقه‌ای نیز برای استفاده ‌کننده ایجاد نمی کند.

  مرخصی استعلاجی

  مرخصی استعلاجی مرخصی بدون حقوق می باشد، ولی با تایید سازمان تامین‌ اجتماعی هم از غرامت دستمزد بهره‌ مند میشود و هم جزو سوابق کار و بازنشستگی کارگر محسوب میشود. مرخصی استعلاجی سقف زمانی ندارد و برای  هرچند مدت که شخص بیمار شود و یا بیماری‌ اش ادامه یابد، قابل‌استفاده است به شرطی که توسط پزشک معالج و یا کمیسیون پزشکی سازمان تامین‌ اجتماعی تایید شود.

  مرخصی بارداری

  مرخصی زایمان بابت وضع حمل و زایمان به کارگران زن تعلق میگیرد و در حال حاضر مدت آن شش ماه است. مرخصی مزبور جزء سوابق کارگر محسوب میشود و در طول این مدت از طرف سازمان تامین‌ اجتماعی غرامت دستمزد ایام بارداری به بیمه ‌شده پرداخت میشود. دوره مرخصی زایمان جزو ایام تعلیق از کار محسوب میشود و پس از مرخصی، کارگر زن به کار سابق خود بازمی گردد.

  شرکت آرمان اندیش با برخورداری از نیروهای متخصص در زمینه تولید نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد توانسته نرم افزار آرمان تایم را به بازار عرضه نماید و مشکلات مدیران را در زمینه ی محاسبات مرخصی و دستمزد کارمندان و کارگران براساس قانون کار به آسانی حل نماید.جهت مشاوره و خرید با کارشناسان ما در ارتباط باشد.